Какво да направим, ако снимката ни не е на фокус?
- Най-добре е да изтрием този кадър и да снимаме наново. Не е възможно в пост продукцията (на Фотошоп) да постигнем необходимото професионално качество. Много често силното „шарпване“ (изостряне) води до конфузни резултати.
Пр.14. Това красиво стъклено конче в стил „Ферари“, беше снимано при трудни светлинни условия при ISO 1600. За да избера една добре фокусирана снимка, се наложи да направя десетина кадъра.
- Проверете дали е възможно да промените фокусното разстояние на обектива и да снимате с по-широкоъгълен обектив.
- В повечето фотокамери има възможност за предварително фокусиране, когато бутонът на спусъка е натиснат наполвина. Това се усвоява лесно и дава възможност за прецизиране на автофокуса. (Нарочно подчертавам тази възможност, защото тя е изключително полезна и ефективна).
Пр.15. Тази снимка направих в Рим. Направи ми впечатление, че много от мотоциклетите и мотопедите се управляват от жени. Аз винаги използвам възможността да фокусирам с централната точка върху важното за мен място, натискайки спусъка на половина, след това префокусирам и натискам спусъка докрай, като чак тогава затвора се задейства.
- При някои камери е възможна промяната на разположението на автофокусната точка в кадровото пространство. Ако имате тази опция, използвайте я активно.
- Проверете батерията на камерата. При изтощена батерия, вероятността за неточно фокусиране е много голяма.
Пр.16. При снимката на този възрастен испанец, който си почива в сянката на една автентична сграда в Помпей използвах ръчен фокус, за да съм сигурен в качеството на изображението.
- Ако вашата камера има възможност за ръчно фокусиране, това би ви улеснило в някои трудни ситуации.
Ако се възхищавате на фотографското изкуство, можете да посетите личния сайт на доц. Динамир Предов http://dinamirpredov.org/ и да разгледате още негови творби.