Бижутерийната тел, в различните си варианти, може да се окаже основен помощник при създаването на любимите ви ръчно изработени бижута. С нея имате възможност да правите най-различни неща – да нижете мъниста, да я оформяте в разнообразни фигури, да плетете с нея (например верижки или плетки от халкички) и сами да правите своите кукички за обици и други аксесоари.
На пазара се предлага огромно разнообразие от видове, марки и цветове. Ето защо, понякога е трудно да преценим каква тел да използваме, за да изработим желаното бижу, особено за тези от нас, които тепърва се захващат с това увлекателно хоби. Ако искате да се запознаете с бижутерийните материали или желаете да разширите обхвата от техники, които използвате, надяваме се, че ще ви помогнем със следващите редове.
1. Как се прави телта?
За производството на тел най-често се използват пръти от мед, неръждаема стомана, месинг, сребро и злато, които биват машинно изтеглени през специална плоча от въглеродна стомана с ралични по размер отвори.
- Неръждаемата стомана е материалът, който най-често се използва за производството на тел за низане на мъниста, докато медта, която е достъпна и не особено скъпа, се използва за производството на оцветена тел за моделиране.
- Месинговата тел обикновено е по-твърда от медната и се използва за посребряване и позлатяване.
- Сребърната тел се произвежда в две проби 925 и 999 (с 92,5% и 99,9% процента съдържание на сребро), като телта с проба 925 е доста по-разпространена и достъпна.
- Най-луксозната и скъпа тел е златната, но и тук производителите са помислили за тези от нас, които разполагат с по-скромни възможности. Телта от чисто злато обикновено се предлага в два варианта – 9 и 18 карата и е много скъпа, но има и доста добри алтернативи на по-ниска цена – тел с многослойно златно покритие и златните сплави с различно съдържание на благородния метал.
- В България телта от благородни метали не е толкова широко разпространена поради високата си цена. Съвременните методи на производство обаче позволяват да се постигне изключително високо качество на златните и сребърните покрития, така че спокойно можете да използвате позлатена и посребрена тел без бижутата ви да загубят и частица от чара си.
2. Размерът има значение
Дебелината на телта се измерва стандартно в гейджове (от английското gauge – калибър), но много от производителите и търговците добавят допълнително пояснение за еквивалента в сантиметри или инчове. Важно е да запомните, че колкото по-голям е номера на телта, толкова по-малък е нейния диаметър. Така тел с диаметър 10 G е точно два пъти по-дебела от телта с размер 30 G. Ето и еквивалентните стойности в милиметри на най-популярните размери тел:
10 G – 2,6 mm, 12 G – 2.1 mm, 14 G – 1.6 mm, 16 G – 1.3 mm, 18 G – 1.0 mm, 20 G – 0.81 mm, 22 G – 0.64 mm, 24 G – 0.51 mm, 26 G – 0.41 mm, 28 G – 0.32 mm, 30 G – 0.26 mm, 32 G – 0.20 mm и 34 G – 0.16 mm.
Имайте предвид, че телта с по-голям диаметър трудна за манипулиране. Тя е най-подходяща за изработката на закопчалки, обици, основи за пръстени, гривни и колиета. Колкото по-тънка става телта, толкова е лесна за обработка. Може да се използва за декорация, различни техники за омотаване (т. нар. wrapping), за плетене, тъкане и дори за шиене и бродиране.
3. Профилирайте се!
Освен в различни цветове и размери, бижутерийната тел се предлага и в различни профили. Освен стандартния кръгъл профил, има и квадратен, правоъгълен, овален и дори във формата на полукръг (като буква D на латиница). Те придават допълнителен обем на произведенията ви, а как точно ще ги използвате зависи само от въображението ви.
4. Твърдост
Друга важна характеристика на телта е нейната твърдост. Има три основни вида – твърда, полу-твърда и мека. Имайте предвид обаче, че различните материали също са с различна твърдост – месингът например, е по-твърд от медта. С мека тел се работи най-лесно, нея можете да огъвате дори и с пръсти, а тънките диаметри мека тел са изключително подходящи за увиване. Тази тел, обаче, е доста деликатна и не е подходяща за всекидневни бижута, понеже лесно се износва. Можете да заздравите телените изделия чрез удряне с бижутерско чукче, това обаче променя текстурата на метала и ще съсипе покритието, ако има такова. Използвайте този метод, само когато работите с медна тел или тел от скъпоценен метал без допълнително покритие.
Твърдата и полутвърда тел се използват за бижута, които трябва да запазят специфичната си форма (като модерните в момента широки гривни без закопчалка). Ако се опитате да обработите твърда или полу-твърда тел само с пръсти, рискувате сериозно да се нараните. За целта вече са ви необходими различни бижутерски инструменти.
5. В цветовете на дъгата
Емайлираната (оцветена) тел се произвежда, като върху медна или посребрена тел се нанася цветен емайл. Разнообразието от цветове е огромно. Когато работите с тази тел, трябва да бъдете изключително внимателни, понеже инструментите могат да нарушат покритието и да съсипят изделието ви. Това може да се случи дори и ако използвате стъклени мъниста с по-остър ръб на отвора за нанизване. За допълнителна сигурност ви препоръчвам да използвате клещи с пластмасови капачета на челюстите, за да предпазите покритието от надраскване.
Бижутерийна тел с цветно покритие
6. А тел за низане на мъниста?
В най-различни цветове се предлага и бижутерийната тел за низане на мъниста. Тя всъщност е по-скоро кабел – представлява няколко фини стоманени нишки, усукани и покрити с найлонова обвивка. Броят на нишките варира между 3 и 49, колкото повече са те, толкова по-здрав (и съответно – скъп) е кабела. Има дори бижутерийни кабели от чисто злато или сребро с найлоново покритие, но тяхната цена е доста по-висока от тази на стоманените. Тази тел е много гъвкава, но не бива да се прегъва, понеже чупката не може да се поправи. Тя е много устойчива на триене, благодарение на найлоновото си покритие, а вариантите с по-голям брой нишки могат да понесат и много голяма тежест (например едри стъклени мъниста или мъниста от полускъпоценни камъни), което ги прави изключително удачен избор за низане на гердани. Трябва да знаете обаче, че трудно можете да завържете бижутерийния кабел на устойчив възел. Вместо това се използват мъниста-стопери от благородни метали или сплави с различно покритие.
7. Мемори тел.
Друга интересна разновидност на бижутерийната тел е телта тип Мемори. Това е специална закалена стоманена тел, която запазва първоначалната си форма дори и при огъване и усукване. Тя е много твърда, така че дръжте новите си клещи за рязане настрана от нея! Използвайте по-стабилни клещи за мемори тел или си купете чифт обикновени резачи от железарията. Тъй като тази тел е трудна за рязане и оформяне на ушета, можете да използвате една малка хитринка, за да я направите по-податлива. Задръжте телта над пламъка на свещ за няколко секунди (ще разберете, че е готово по червения цвят), а сед това бързо потопете във вода за да я охладите. Така много по-лесно ще отрежете телта и ще оформите уше с правилна форма.
8. Експериментирайте!
Накрая искаме да ви представим един съвсем нов продукт, който развихря въображението. Това е плетената тел – фина медна тел с цветно покритие, машинно изплетена във формата на тръбичка. Освен да я използвате като основа за колие с едно или повече мъниста, пришити отгоре, можете да си поиграете с различни техники и материли. Мънистата могат да бъдат нанизани вътре в тръбичката, можете да избродирате мотив с мъниста върху фината мрежа, да я разпъвате, сплитате и моделирате по свой вкус. Предлага се и във вариант тъкана тел, която обикновено е изработена от по-твърд материал като месинг или стомана. Трябва да внимавате с краищата, които често са доста бодливи, но с поставянето на специален накрайник със закопчалка решавате този проблем чисто и елегантно.
С медна гъвкава тел и бижутерийна тел за низане далеч не се изчерпват материалите, които можете да използвате, за да нанижете или украсите своите модели от мъниста. За различните цели се използват различни нишки, корда, кожени шнурове, панделки…За тях вижте Под лупа – нишки за низане, плетене и тъкане!
Чудесна статия!Много точна и изчерпателна!Страхотни сте!Благодаря!!!
Благодаря!Стараем се
А каква тел е подходяща за правене на имена от тел?
Тел за моделиране с размер 20 би стояла достатъчно стабилно, а може да се използва и пресукана тел в 2 цвята или тел с квадратен или друг ефектен профил
благодаря за инфото.
Посребрена бижутерийна тел German Style 20G ще сварши ли работа?
Да Успех, и ще се радваме ако ни покажеш крайния резултат, например в галерията на форума :)))
Здравейте, извинявам се че пиша с такова закъснение, с тази тел се получава нещо подобно
http://www.ebay.com/itm/GOLD-NAME-PLATE-WIRE-NECKLACE-HAND-MADE-PERSONALIZED-FREE-BIRTHSTONE/270946110050?ssPageName=WDVW&rd=1&ih=017&category=92815&cmd=ViewItem#ht_687wt_1185
това не е моя работа, моите са по хубави, а и мога да ги направя и на кирилица. нямам мои снимки които все още да покажа. и ако някой знае от къде мога да си закупя евтини синджирчета да каже, ще черпя една ракия. ще пробваам да продавам имена от тел в ебай.цом. при добро развитие пак ще пиша.
Статията Ви е много много хубава и изчерпателна.Бих искал да ми помогнете да си намеря посребрена медна тел в размери от 0.4 до 0.6 мм за изработка на дръвчета сувенири Поздрави
Благодарим!
Размерите, които Ви интересуват отговарят на 24 и 26 G. В нашия продуктов каталог, в момента, можете да намерите медна гъвкава тел Artistic Wire 24G – http://www.marabu.bg/product/3840/medna-gavkava-tel-artistic-wire-24g-1br-.html и помеднена бижутерийна тел German Style 24G и 26G – http://www.marabu.bg/category/92/bizhuteriyna-tel-german-style.html
В страницата има подробно описани размери в гейджове и за какво служат.
Ако имате въпроси, питайте отново!
някои знае ли от каде да си закупя сребърна тел но изцяло сребърна не покрита ????
Здравейте,
в каталога на Marabu.bg, в категория Beadalon тел и нишки има сребърна тел за низане, проба 925 с дебелини 0,38 и 0,46 мм – http://www.marabu.bg/product/2355/srebarna-tel-za-nizane-7-nishki-0-38mm-proba-925-1br-.html
Много съм затруднена с тая тел. Помагайте! Трябва ми нито мека, нито много твърда (да може да се огъва с клещи, не с пръсти). В никакъв случай прекалено дебела, по – скоро тънка, но не за оплитане. И ми трябва за закопчалки за обеци, ушички и пр. Каквото съм взимала до сега все не е каквото трябва. Или е много гъвкава(мека), или пък много дебела. Да е с цвят сребро. Благодаря и ви желая страхотен ден!
Здравейте, Велимира!
Смело можем да препоръчаме гъвкава бижутерийна тел от каталога на marabu.bg.
Artistic Wire е медна тел, варираща в разнообразни цветове и дебелини – http://www.marabu.bg/category/91/tsvetna-gavkava-tel-artistic-wire.html
Има подробно описание кой размер за каква техника е подходящ.
German Style е малко по-висококачествена и е посребрена, позлатена и т.н. – http://www.marabu.bg/category/92/bizhuteriyna-tel-german-style.html
Нея можете да намерите и в различни профили – квадратен, кръгъл, полукръгъл
Желаем творческо вдъхновение и ще се радваме да видим какво творите
Здравейте, много полезни материали публикувате и ги правите достъпни за хора като мен, за което Ви благодаря!
Може ли да ми препоръчате тел за плетене с която може да се постигне ефекта на публикуваната от Вас огърлица (последната в публикацията).Имам няколко идеи и ми се иска да ги реализирам, но за целта ми е нужна мека, лесна за огъване и манипулация тел.Благодаря , Ви и безкрайни успехи ви желая!
Здравейте, благодарим за запитването и оценката.
Това е една разтеглива телена мрежа. Алтернативен вариант е да се изработи и с техниката Плетене на една кука. В този случай е необходима медна гъвкава тел. В нашия каталог има два варианта.
-Цветна медна тел с антиалергично цветно покритие ArtisticWire, вижте тук: http://marabu.bg/category/91/tsvetna-gavkava-tel-artistic-wire.html
-Медна тел с нанесена метална баня German Style, тоест посребряване, позлатяване и т.н., тук: http://marabu.bg/category/92/bizhuteriyna-tel-german-style.html
И от двата вида подходящи размери са 26, 28 и 30G, отговарящи на 0,4; 0,3 и 0,26мм.
На линия сме за възникнали въпроси
Каква тел да използвам за да направя брошката тип безопасна игла.
Павлина, не разбрахме за коя брошка е запитването Ви. Ако желаете сама да я измоделирате, както тези от нашите уроци, тук: http://ateliemarabu.com/lesson/zadaljitelno-za-sezona-neino-velichestvo-broshkata, е необходимо да използвате медна гъвкава тел. Вариантите са цветна емайлирана тел Artistic Wire, тук: http://marabu.bg/category/91/tsvetna-gavkava-tel-artistic-wire.html и медна тел с нанесена метална баня German STyle, тук: http://marabu.bg/category/92/bizhuteriyna-tel-german-style.html. Зависи от целта, но обикновено най-подходящо е да използвате размер 20G, отговарящо на 0,8 мм или по-дебела 18G, равна на 1 мм.
За да няма разминаване в очакванията и в обяснението ни, можете да приложите снимка или линк.
Благодарим и хубава вечер