Ако скоро сте попадали на статиите в блога на marabu.bg би трябвало да знаете, че освен творчеството, пътуванията са друга наша страст! Още повече, когато посещението на ново място е съчетано с изследване на местните традиции и занаяти. А когато нямаме възможност да напуснем ателието, поемаме на виртуални пътешествия. Днес каним и вас заедно с нас, за да видим как опитните майстори във Флоренция обработват кожа.
В сайта на marabu.bg заредихме нова партида красиви цветове кожени шнурове, а идния четвъртък, в Ателие Марабу, ще се състои отново интересния урок – Бижута от кожа с Калина Димова.
За да сме в духа на идеята на тази кампания, заедно с Женева Вандерзейл ще отпътуваме до Италия, по-точно във Флоренция – световна столица на този занаят. Нейният вдъхновяващ разказ за тайните на обработването и моделирането на кожа ще ни накара да се ощипем, за да се завърнем към реалността :).
„По някаква случайност успях да посетя Специализираното училище за обработване на кожа във Флоренция – мястото, където ще имате възможност да научите тайните на занаятчийската търговия.
Създадено, след Втората Световна война, като колеж за сираците от войната и сега приемащ ученици от цял свят, училището е сърцето на традиционния занаят в този град. Поради разположението на реката, Флоренция винаги е била дом на множество цехове за щавене на кожа, което подпомага да се създаде тази вековна индустрия.
Избягах от интернет за ден и преминах индивидуален урок с един от техните занаятчии. Това ми позволи толкова много да науча, да попия и да видя, а креативността ми да се развихри и разшири. Училището предлага и по-продължителни курсове за около 3 до 6 месеца. Не е много евтино, но ако искате да се занимавате с това професионално , мисля че е добра инвестиция.
По време на обучението ми показаха техники, чрез които опознах кожата като материал и сега мога да експериментирам безкрайно!
Ето малко насоки от отделните етапи:
-
Избиране на кожата
Едно от най-полезните неща, които усвоих, е как да избера най-подходящата кожа за моите проекти. Разбира се, това зависи от съответната цел. Дебелината на кожата определя нейните гъвкавост и еластичност, а оттам и какви движения позволява тя. Второ – важен е видът на кожата. Има няколко начина за класифициране на видовете кожа – според произхода й (от какво животно и от коя негоова част), според начина на обработка, консервиране, изсушаване, граниране и боядисване. Все пак, може да бъде разделена на две големи групи: тези, които са от горния слой на кожата (по-здрави, по-твърди, върху които ще различите порите на кожата) и тези като велур и набук, които произлизат от долният слой на кожата (те са тънки, меки и гъвкави, а като усещане наподобяват кадифе).
-
Рязане на кожата
Преди, когато съм рязала кожа за проекти, използвах ножица, но тук разбрах, че това е напълно погрешно, защото линиите се изкривяват в неправилната посока. Вместо това, като начало, трябва да се използват линия, шаблон и ротационен макетен нож.
Необходими са още инструменти за пробиване, изрязване и текстуриране, поставяне на клипсове, капси, занитване, средства за разтягане и изсушаване на кожата, подходящи лепила, дървен или пластмасов чук и наковалня (тъй като за кожата не е необходима толкова голяма сила и може лесно да се нарани, избягвайте тежки метални чукове).
За целта, ето какво още ще ви трябва: замби, клещи за пробиване на отвори, щанца за заобляне на ъгълчета, печати за релеф, острие, шило, с което да можете да очертавате релеф или да пробивате, зъбно колело, с което да маркирате равни разстояния, дървен заоблен цилиндър, с който да полирате и изгладите изрязаните ръбчета, линия, бутилка със спрей за разпръскване на вода, сешуар, хартиено тиксо, щипки, скоби.
-
Използване на шаблон или кройка
Оказа се, че всички тези красиви картонени модели за чанти, закачени на стената в училището, не случайно са там – те служат за традиционни техники. След като направите картонен шаблон за модел, вие можете да го използвате многократно, за да проследявате по-лесно контура. Просто поставяте формата върху кожата и натискате здраво с една ръка, след което с другата изрязвате, като поставите острието възможно най-близо.
-
Пресоване на кожата
След като се среже кожата, изключително важно е пресоването със специална машина, оказваща натиск – тя се валцова през ролки, за да може да е с еднаква дебелина навсякъде. Беше изненадващо за мен, тъй като нямах представа, че това е част от процеса на производство. Сега разбирам защо домашно направените кожени продукти са по-груби, по-естествени, „рустик“.
-
Техники за работа
Всеки материал има своите особености, спрямо които трябва да изберем индивидуален подход. Веднъж изрязана в желаната форма кожа, върху нея може да се прилагат различни техники. Ключовата дума при естествената кожа е вода. Докато е влажна, тя става контролируема и податлива за обработка – може да се разтяга, моделира, отпечатва, свива и още много други похвати.
Техниките с топлинна обработка са приложими при по-дебела кожа. С тях се придава по-обемен и атрактивен вид на моделите. В домашното ателие можем да използваме котлон и тефлонов тиган или пистолет за горещ въздух.
-
Завършване на ръбовете на кожата
Аз съм перфекционист и винаги съм искала да разбера как се създават тези перфектни, носещи бутиково излъчване модели. Слабото място на моите проекти са всички ръбове и контури. Оказа се, че има два важни фактора – ръбовете да са скосени (изрязани под ъгъл) и третирани първо със смес от лепило, за да се запечатат и второ да се полират, за да блестят.
И накрая няколко съвета от Ателие Марабу
- Рециклирайте стари колани, чанти и якета от естествена кожа. С повече въображение ще ги превърнете в оригинални бижута.
- За да подобрите вида на овехтели кожени бижута, използвайте балсами с мазнини и масла. Те по естествен начин проникват в порите на кожата и възвръщат нейната гъвкавост. За да живеят по-дълго кожениет ви бижута, недейте да мокрите бижутата и ги дръжте далеч от източници на топлина.
В категория Естествена кожа съвсем скоро ще можете да видите новите атрактивни цветове. Дотогава предлагаме да се насладите на различни варианти кожени и велурени шнурове. А ако искате да усетите тайните за работа, елате на урок на 10 януари. Записването е от тук: http://ateliemarabu.com/lesson/bijuta-ot-koja-s-kalina-dimova
Източник: http://apairandasparediy.com