Горещ батик е една от техниките за рисуване върху коприна, при която се използва разтопен восък или парафин. С нея можем да създаваме многопластови и наситени картини, които да се включат в дизайна на шалове, облекло или да украсим дома си
Тъй като следващия месец предстои любопитен урок за рисуване с Батик, ръководен от Наталия Маркова, днес решихме да се потопим в очарованието на техниката…
-
История.
Рисуването с восък, устойчив на боя, е древна форма на изкуството, разпространена още преди хилядолетия в Египет, Китай, Япония, Индия, Нигерия, Сенегал. Конкретно за батик, има сведения, че възниква още преди повече от 2000 години. За негова родина се счита Индонезия и по-конкретно – остров Ява. Там, всички материали, необходими за процеса, са лесно достъпни – памук, пчелен восък и растения, от които се правят различни растителни багрила.
Батик е съчетание от думите амба („пиша“) и титик („точка“), а за нейн най-развит период е определен 13 век.
Текстилът, декориран с батик, се е превърнал в силен източник на идентичност за индонезийците. Различните мотиви носят специфични символи. Бебетата се повивали в батикови пелени, украсени със знаци, предназначени да носят късмет на детето, а други са запазени за булки и младоженци, както и за техните семейства. Дори имало закони, повеляващи определени модели да се носят според ранга, класа и религията на човек в обществото.
През октомври 2009 г. ЮНЕСКО определя индонезийския батик за шедьовър на устното и нематериалното наследство на човечеството.
-
Необходими материали и процес.
Необходимите неща при батик са три: восък, текстилна тъкан и багрила. Най-подходящ е пчелният восък, но поради това, че той е скъп, днес се използва парафин.
Разтопеният восък се нанася върху тъканите, преди те да се потопят в боите или за да се запази вече нанесен цвят. Местата, покрити с восък, не поемат новите пластове боя. Ако авторът желае да оцвети тъканите в няколко цвята и да се постигне живописно наслояване, тогава е необходимо да повтори процедурите по багрене, сушене и нанасяне на восъка, докато получи желания ефект. Ето защо често се налага предварително много добре да се обмисли проекта и отделните стъпки. И въпреки това, елементът на изненадата почти винаги го има и в това се крие чара на техниката. Накрая восъкът се разтопява и изчиства, а готовият резултат е налице.
Ако сме предизвикали любопитството ви, не се колебайте – елате на урок в Ателие Марабу. Наталия Маркова е професионалист, с години опит, в тази област. С огромно удоволствие, тя ще ви покаже базовите стъпки и тънкостите, които е необходимо да знаете.
9 ноември, събота, е датата, а записването е от тук: https://ateliemarabu.com/lesson/goresht-batik
Изглежда сложна техника за рисуване, но след като посетите курса, ще разберете, че е достъпна и за начинаещи.