Като истински творци и любители на изкуството, смятаме, че най-любопитният начин да достигнем до сърцето на непознати култури и традиции е да се потопим в магията на местните им занаяти.
Разказът на Ерос ни провокира да предприемем няколко далечни пътешествия. Те разказват за интересни изделия, изискващи ръчен труд, отдаденост и любов.
Тази седмица отпътуваме за Испания, където професионалисти от фабрики с дългогодишен опит ще ни разкажат повече за процеса на изработка на едни от най-любимите ни летни обувки. Те стоят зад два големи специализирани магазина за еспадрили–Antigua Casa Crespo в Мадрид и La Manual Alpargatera в Барселона.
Как са правени еспадрилите?
Преди, традиционните еспадрили са били правени ръчно, а днес човекът е заместен изцяло от машините. Малко е тъжно, защото наистина има нещо романтично в този занаят – представете си бъбрещите баби, които сръчно шият пред входовете на домовете си или майсторите, предаващи своите тайни от баща на син.
1. Въжето, използвано за направата на подметката, е от усукани нишки юта и след това е оплетено в плитка за повече здравина. Еспадрилите са кръстени на вид Средиземноморска трева, от която първоначално са били направени, но днес се използва далеч по-издръжливото естествено влакно – юта. Засилено е производството му в Бангладеш, Китай и Индия.
2. Оплетеното въже се оформя в подметка, като се използва метална платформа или шаблони в различни размери на обувки. За да се осигури и да се запази формата на пясъчен часовник, то се зашива от край до край, като се използва голяма игла и допълнителен конец от юта. Това е работа, която изисква много ръчна сила, за да премине иглата през всички слоеве от въжето.
3. За горната част се използва плътна памучна материя. Тя се изрязва отново по шаблон, използва се стабилна ножица, която реже няколко слоя наведнъж.
4. Последно, памучният плат се прикрепя към подметката ръчно, с декоративни и много здрави шевове по ръба, най-вече около мястото на пръстите на краката.
5. Еспадрилите, естествено, имат и своите прародители. Идеята за намотано и съшито въже, покрито с парче плат, е отпреди 4000 години и се появява в различни краища на света. В Испания най-далечният прототип на съвременната обувка датира от 14 век, а производството им още от тогава е съсредоточено предимно в област Каталуния, със столица Барселона.
6. Удобни, леки, направени ръчно от естествени материали, те са идеалният избор за лятната визия. А актриси като Одри Хепбърн и Грейс Кели ги правят популярни и модни още през 50-те години на миналия век.
А вие имате ли ги вече в своя гардероб?
Повече за процеса можете да прочетете и видите тук.