Понякога една вплетена на място сатенена панделка може да промени драстично дизайна на вашето бижу. Подборът на нишките за изработка е точно толкова важен, колкото и подбора на мънистата. Днес искаме да обърнем внимание на няколко изключително удачни алтернативи на класическия метал, които могат да освежат дизайна на вашите бижута до неузнаваемост.
Тъй като тенденцията за смесване на техники и материали е изключително силно представена и при модата на ръчно изработените бижута, различните видове шнурове и панделки, които се предлагат на пазара, ви позволяват най-различни експерименти. За да бъдат те успешни, е много важно да познавате основните характеристики на по-широко разпространените варианти.
Кожена гривна със закопчалка – китайски възел и гривна с Келтски възли
1. Кожени и велурени шнурове
Може би най-често срещани са кожените и велурените шнурове. Днес, освен класическото черно и кафяво, те вече се предлагат в огромен брой цветове. Разнообразието при размерите е много голямо, а някои производители и търговци предлагат кожени и велурени шнурове в готов за носене вариант – за вас остава само да закачите избраната висулка. Взависимост от цвета и формата на шнура, на него можете да нанижете всичко – от висулки от кост или дърво до елементи, плетени от мъниста и дори кристални висулки Сваровски. Освен това, можете да използвате кожени и велурени шнурове за изработката на красиви бижута от макраме.
Трябва обаче да внимавате, когато правите по-сложни китайски възли с кожен шнур и особено, ако е цветен, защото има риск да повредите повърхността. Велурените шнурове пък стават по-неустойчиви на скъсване след определен период от време, така че също трябва да бъдете внимателни. Трябва да имате предвид също така, че кожените и велурени шнурове в бижутата, предназначени за ежедневна употреба трябва да се подменят сравнително често.
Кожата и велурът обаче позволяват лесно и качествено боядисване, така че изборът на цветове е огромен
2. Сатенени шнурове
Сатенените шнурове (на Запад ги наричат „миша опашка” – бррр…) също се предлагат в различни размери и цветове. Освен в готови за носене варианти, „мишите опашки“ (които въпреки ужасяващия си прякор са много красиви, висококачествени цилиндрични сатенени шнурове) са изключително подходящи за изработката на бижута от китайски и келтски възли, както и за всякакви различни техники за сплитане.
Съществуват няколко разновидности. Едната се произвежда в Тайван от найлонови влакна – характерно за този вид сатенен шнур е че при нагряване краищата се стапят и слепват със съвсем лек натиск. Благодарение на това им свойство, лесно можете да придадете чист и завършен вид на своето бижу. Единственият недостатък на този вид шнур е това, че е леко разтеглив. Ето защо, трябва предварително да го поразпънете, ако планирате да го използвате за по-сложен дизайн и бижутата да имат дълготраен живот.
Сатенени шнурове – въпреки непривлекателния си прякор, тези шнурове са много елегантни и красиви
Висулка за чанта и колие, направени с Корейски и Келтски възел от сатенен шнур
Другата разновидност се произвежда от изкуственото влакно вискоза, и в доста случаи – с памучна сърцевина. На външен вид силно наподобява коприна, но не се разтапя от топлината и краищата трябва да бъдат запечатвани с лепило.
Трета много красива разновидност е Декоративният сатенен шнур с вградена медна тел. Той позволява различни дизайнерски интерпретации, защото е бляскав, здрав и стабилен.
3. Найлонови и синтетични шнурове.
Други популярни материали за производството на красиви шнурове за бижута са найлонът и полипропиленът. Те представляват фини машинно оплетени нишки в голямо разнообразие от цветове. Лесно се боядисват с текстилни бои (дори и с тези, които се поставят в пералнята) и са изключително подходящо решение за спешните случаи, в които се нуждаете от шнур в специфичен цвят, комбиниращ се с наличните ви мъниста.
С изключително качество се отличават европейските професионални шнурове на немската фирма Griffin. Те са изключително подходящи за Шамбала, микромакраме и различни видове възли, тъй като не са разтегливи и имат добра плътност.
В тази категория попада един от любимите ми продукти на италианската фирма Менони – ретина Менони – цилиндричен шнур от вплетени найлонови влакна и метални нишки, изключително подходящ за масивни бижута и тежки мъниста, поради голямата си твърдост и здравина, съчетани с нежни метални отблясъци.
Друг найлонов шнур е обемният мрежест шнур Tubing mesh. Фината му структура позволява да се свива и разтяга, благодарение на което можем през него да нижем елементи и мъниста или да пъхаме вътре в него леки мъниста и шнурове от други материи.
Интересен акцент придават Текстилните верижки от полиестерна коприна – те са с мек блясък, леки и много приятни за носене.
4. Шнурове от естествени материи.
Освен от изкуствени влакна, красиви шнурове за бижута се произвеждат и от естествени такива, като коноп, памук, кашмир и коприна. Конопеният шнур традиционно се използва за макраме, но не го препоръчвам на начинаещите, особено в комбинация с по-сложен дизайн, понеже текстурата му е специфична и с него се работи трудно.
Памучните шнурове са плоски и цилиндрични, предлагат се и в комбинация с други влакна и имат огромно разнообразие от цветове.
Копринените панделки и шнурове са много нежни и ефирни и добре се съчетават с перли. Истинско творческо преживяване дава иновационният шнур Habotai. Той е продукт на векове култивиране и изследване, процес, започнал още в Древен Китай. Коприната, от която той е направен, е изключително ценена – мека и с напълно чисти нишки.
Копринените нишки са много подходящи за естествени перли, тъй като получените нанизи стават гъвкави и елегантни. Не ги препоръчваме, обаче за стъклени перли и кристали Сваровски, тъй като острите им ръбове претриват и увреждат фината нишка.
Тези пъстри памучни шнурове имат фабрично восъчно покритие, което предпазва нишката от износване и цвета от избеляване
Кашмирените шнурове са меки и приятни за носене и добре се съчетават в по-нежен дизайн – в комбинация с перли и полускъпоценни камъни, например. Подходящи са и за по-тежки колиета, тъй като са здрави, стоят добре и не протриват кожата.
Копринен шнур Habotai и кашмирен шнур Менони
5. Панделки
Оставих за последно панделките, които самата аз харесвам най-много. Често, при изработка на бижута, се използват сатенени или панделки от органза. Сатенът е по-мек от органзата, и позволява вариант бижуто да се държи на сатенена панделка. Органзата е ефирна и много красива, но избягвайте да я използвате за твърде тежки гердани, тъй като „боде” кожата.
Панделки от сатен и органза
Интересен нов материал е Бижутерийната панделка от Griffin. Състои се от много тънки и свободно преплетени нишки от месинг, мед и алуминий, чието лаково покритие предоставя огромно разнообразие от цветове и нюанси. Притежава гъвкавост, разтегливост и здравина, което й позволява да увеличава размера си до три пъти от първоначалния, а благодарение на това, лесно можем да моделираме атрактивни триизмерни и филигранни форми. Смело можем да експериментираме, за да постигнем разнообразие в моделите – да добавяме вътре в панделката мъниста или други материали, шнурове и нишки за низане, да усукваме и разтягаме текстурата, да връзваме възелчета.
Различните видове шнурове, панделки, нишки и корди налагат и използването на най-различни видове накрайници и закопчалки.
А ако искате да се вдъхновите с интересни идеи за атрактивни бижута с шнурове, заповядайте в Ателие Марабу или разгледайте виртуалното ни ателие.
Mnogo polezna informaciya blagodarya
v dopalnenie moga da kaja che parafinat na pamuchnite shnurove se pretriva lesno i tryabva da se raboti mnogo finno v protiven sluchai bijyto izglejda kato vtora upotreba