Приходи от бижута – част I

Работя на трудов договор. Как да продавам бижутата си, без да регистрирам фирма?

Ако вече сте достигнали етапа, в който сте взели решение да продавате бижутата си, трябва да помислите по какъв начин да го направите. Регистрацията на фирма е най-често разпространения начин.  Но с управлението на фирмата са свързани много допълнителни разходи – счетоводство, административни такси и др. Необходими са и специфични знания. В случай, че желаете изработката на бижута да остане просто хоби, което да е източник на допълнителни (но не и на основни) доходи, можете да продавате бижутата си изцяло законно, без да регистрирате фирма.

   

Ето как можете да си спестите много главоболия:

Законодателите в България са предоставили възможност на творците да получават възнаграждение за труда си по улеснен начин. Първото, което трябва да направите, е  да се уверите, че дейността ви е творческа, а не търговска. Колкото лесно и елементарно да звучи, има нормативни указания коя дейност е търговска и коя творческа. Ако сте автор на произведения на изобразителното или приложно изкуство, значи извършвате творческа дейност. Творчеството е свързано с креативност и наличието на определени умения. Ако просто купувате и препродавате произведения на изкуството, дейността ви е търговска.

   

Най-важното задължение към държавните органи, във връзка с вашата дейност като творец, е да декларирате и да внесете в държавния бюджет дължимия данък. Трябва да попълните Годишна данъчна декларация за физически лица по чл.50 от ЗДДФЛ. Декларирането се извършва след изтичане на календарната година, в срок до 30 Април на следващата година. Декларациите за физически лица за 2013 година се подават до 30 Април 2014 г. в съответния офис на Националната агенция по приходите, съгласно адреса в личната карта на лицето.

Доходите ви от изработка и продажба на бижута трябва да посочите в Приложение №3, Таблица 3 – Авторски и лицензионни възнаграждения – код 9; доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори.  При тези доходи имате право на 40 процента нормативно признати разходи, т.е. 40 процента от дохода ви е необлагаем. Осигурителни вноски върху авторските възнаграждения не се дължат. Затова пък, данъкът е абсолютно задължителен.

   

При положение, че работите на трудов договор е много важно да попълните и Приложение 1 от декларацията – Доходи от трудови правоотношения. За целта трябва да поискате от работодателя си служебна бележка за доходите (по чл.45, ал.2 от ЗДДФЛ). Ако не попълните Приложение 1, декларацията ви няма да бъде приета от Националната агенция по приходите, и дори е възможно да бъдете глобени. Трябва да знаете, че от доходите Ви по трудово правоотношение работодателят вече е удържал всички задължителни осигуровки и данък. Не трябва да плащате нищо допълнително. Трябва да платите единствено данък върху доходите си от авторски възнаграждения.

Можете да потърсите повече информация и да зададете конкретни запитвания  към Весела Иванова чрез нейния сайт 2plus2.bg

® Цялото съдържание на този сайт е предмет на авторското право на Marabu.bg и Екселент Експертс ЕООД. Това съдържание не може да бъде копирано, възпроизвеждано или използвано по друг начин без изричното ни съгласие. Вие можете да копирате и възпроизвеждате отделни части от статиите ни при условие, че се позовавате на източника и поставяте линк към него.

Начинът на отваряне на линка не следва да въвежда потребителя в заблуждение по отношение на Marabu.bg и дейността, която развиваме, както и да уронва престижа ни.

 

Сподели:
Тази статия е публикувана в Моето хоби ООД. Запазете постоянна връзка.

6 Responses to Приходи от бижута – част I

  1. Tina says:

    Благодоря за полезната информация!
    Бихте ли посочили, какъв процент е данъка?

    За полученото по трудово правоотношение, ще подадем служ. бележка за дохода, но какво ще приложим за творческия си доход?

  2. Здравейте!
    Ще има продължение на статията, в която ще обясним всички останали подробности.

    Поздрави!

  3. Ивелина says:

    Поздравления за полезната ни информация :)
    Кога ще има продължение по темата ?
    Поздрави :)

    • marabu bg says:

      Благодарим! Съвсем скоро Весела Иванова ще подготви и втората част на статията :)

      • Ивелина says:

        Здравейте !
        Кога ще има продължение на темата „Приходи от бижута – част I “
        Минаха доста дни а няма продължение ?
        Поздрави

        • marabu bg says:

          Очаквайте следващата седмица да публикуваме продължението :)
          Можете да задавате въпросите си директно на Весела Иванова в нейния сайт 2plus2.bg

Вашият отговор на Tina Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*