В настоящата статия ще ви дадем пет основни насоки относно избора и работата с нишки в дизайна на вашето бижу. Те са важен елемент, който се нуждае от специално внимание и не бива да се подценява. Винаги внимателно подбирайте подходящата за вашия модел, за да сте сигурни в резултата и в безпроблемната работа.
В статията „Под лупа – нишки за низане, плетене и тъкане“ сме дали широки разяснения за различните нишки, техните предимства и недостатъци и техника на приложение. Сега ще обърнем внимание на употребата и включването им във вашите бижута.
1. Избор на нишка.
Съобразявайте се не само с атрактивния вид на бижутата си, но и с тяхната здравина и използвана техника. Експериментирайте! Това е основното правило, когато замисляте дизайнът и искате да постигнете разнообразие и уникалност в моделите. Не се страхувайте да смесвате нишки, изработени от различни материали. Създаването на оригинален дизайн понякога е дълъг и труден процес, търпящ промени и опити. Подходете смело и не се отказвайте да изпробвате идеите си! Нека ви вдъхновим с няколко наши модели, в които експериментирахме с материалите. И при двата модела техниката е микромакраме. В гривната Топъл вятър използвахме восъчен шнур и стъклени мъниста Котешко око. В колието Перлена закачка съчетанието от сатенен шнур и перли Сваровски е атрактивно и стилно.
В продуктите на Marabu.bg ще намерите различни нишки, от които можете да се възползвате. Съобразете се с бюджета си и с използваните мъниста. За различните плетки са подходящи няколко нишки: Nymo, Wildfire/Dandyline. За плетене на гривни Шангри-Ла и японски плитки с Кумихимо диск, използвайте различните по размер и цвят сатенени, кожени, велурени, восъчни шнурове, шнурове Шамбала. Интересни възможности дават шнуровете ретина Menoni. Те са добра алтернатива и на класическата тел за низане.
2. Точната дължина.
По време на творческия процес и скициране на идеята ви за дизайн, е нужно да изчислите дължината на модела и да съобразите материалите си с нея. Дължината на нишката е важна при изработване на колиета и гривни, в които трябва да достигнете стандартен размер, подходящ за човека, за когото са предназначени. Такива стандарти, в които се включва целият завършен дизайн на бижуто, са 17.5 – 18 см за дължина на гривна, 40.5 см – за късо колие, 51 см – за средна дължина, 61 см – за дълго колие. Цялата таблица с размерите, съобразени с избора на тоалет, можете да намерите във виртуалното ни ателие. За да сте сигурни, че ще изработите гривна, която да пасва идеално на вашата китка, трябва да знаете начина за определяне на точния размер – отново проследете съветите ни в категория Полезни хитринки от виртуалното ателие.
При плетките трудно бихте преценили колко нишка ще ви е нужна и макар прибирането на краищата и добавянето на нова да не е особено приятна дейност, не се опитвайте да работите с прекалено дълга. Това само ще ви затрудни. Идеалната дължина, с която ще плетете лесно и приятно, е един размах на ръцете ви.
3. Следете работата си
Не забравяйте да следите плетката и нишката, докато работите. Внимавайте за възелчета, протриване или разнищване. Те могат да затруднят плетенето или да повлияят на здравината на бижуто. Отпускайте от време на време плетката и конеца, за да премахнете евентуалните усуквания.
4. Прибиране на опашките
Винаги оставяйте опашка с достатъчна дължина, която бихте прибрали без затруднения в готовата плетка. Тя може да бъде използвана и за добавяне на закопчалка, а докато работите, я придържайте и опъвайте, за да улесните плетенето.
5. Опъване на нишката
Преди да започнете работа, се нуждаете от съвсем кратка подготовка на нишката, която ще улесни плетенето и ще предотврати появата на възелчета. Определете необходимата дължина на нишката, след което постепенно я опъвайте между двете си ръце. Така, ако има усуквания, те ще се изпънат, ако е разнищена, ще можете да прецените навреме дали да я смените. Някои полиестерни нишки за плетене и тъкане, например Nymo, се нуждаят от обработка с восък, за да я заздравите.
Следвайте тези прости правила, за да избегнете неприятните изненади и да направите работата си с различните нишки лесна и ползотворна, а резултатът – удовлетворителен за вас и за човека, за когото сте направили бижуто.