С мишка в ръка нарисувай си дъга – как да ползваме софтуер за плетене на мъниста

Понякога, когато искаме да си направим гривна с плетка пейот, уцелваме шарки със сложни схеми, трудни за следене. Дори с увеличение на мащаба им, някои части от диаграмата остават неразбираеми. Различно оцветените квадратчета съвсем ни объркват и изоставяме започнатото бижу. В такива моменти е изкушаваща мисълта за софтуер, създаващ модели за плетене с мъниста. С него лесно се измислят разнообразни мотиви, бързо можете да изчислите броя на мънистата, които ще ви трябват.  Напоследък се появиха и много въпроси от наши приятели относно подобни технологии, затова решихме да разкажем малко повече и да ви осветлим по темата.

Повечето предлагани диаграми са с широкоразпространени фигури – геометрични форми, линии и други. Предимството на софтуера е, че дава възможност вие сами да планирате уникален дизайн с предпочитани от вас сюжети.

Как да намерите подходящ софтуер

В интернет повечето софтуери са платени и доста от нас не могат да си ги позволят. Ние обаче ще ви насочим към по-достъпни такива, като Bead tool, който ще намерите на лицензирания му сайт http://www.beadtool.net. Регистрацията на програмата се заплаща, но е позволено да свалите пробна версия, в която можете да изпробвате инструментите, да си поиграете с цветовете и мънистата, да създадете модел. На този етап запаметяването или отпечататването на тестовия проект не е активно, но можете да изгледате анимирани уроци и да прочетете полезни съвети. Така че, ако решите да купите софтуера, ще го познавате много добре и няма да имате проблем с ползването му вбъдеще. Заплащането може да стане с кредитна карта, а активационния код ще получите незабавно.

Как да изберете правилната програма

1. Софтуера, който търсите трябва да разполага с пълни редакционни инструменти, така че лесно да променяте настройките му по подразбиране и да следвате зададените от вас.

2. Важна и полезна подробност е инструментът, който позволява с няколко клика на мишката да конвертирате рисунки или фотографии в диаграми за плетене на мъниста.

3. Интересувайте се дали има функционалност да изважда списък с използваните в създадения модел мъниста и тяхното количество.

4. Проверете кои плетки поддържа софтуера. Повечето могат да бъдат използвани за квадратна плетка, плетка зидария, тъкане със станче, тубуларен пейот, пейот четен или нечетен брой мъниста. Най-често плетка под прав ъгъл и плетене на мъниста в мрежа не са налични. Можете да използвате мрежата за изработване на дизайн и след това да я принтите само като цветна таблица.

5. Може ли да възпроизведе легенда – таблица с текст за използваната плетка с номера на редовете и мънистата в тях.

6. Вижте дали е възможно прехвърлянето на вече създаден модел от една плетка в друга. Практично е, когато желаете да ползвате определен дизайн за създаване на друг модел с плетене на мъниста.

7. Оказва ли се необходимата подкрепа и грижа за клиента след покупката.

8. Има ли подходящи форуми и дискусионни групи на тема софтуери за плетене на мъниста, където можете да потърсите съвет и помощ?

9. Има ли възможност да създавате и запаметявате свои палитри според мънистата, които ползвате в модела си?

10. Какво се случва, когато софтуера се ъпдейтва (актуализира)?

11. Съвместим ли е с вашата компютърна система и настройки.

Софтуерът Bead tool е един от най-лесните за управление, дори и за начинаещи. От сайта обещават, че при затруднение са готови да отговорят на запитванията ви.

Няколко съвета за бърз старт и изполване на софтуера

  • Изберете вид на плетката и някоя от осигурените палитри.
  • Решете размера на мрежата по колони и редове.
  • Изберете цвят, кликнете на квадратче и то се запълва с него. Не сте доволни? Изберете друг и кликнете отново. Грешното място? Просто върнете действията си с Undo или изтрийте с гумата.
  • Изберете вашата гама от многообразието от палитри или създайте собствена такава.
  • Използвайте Zoom, за да увеличавате или намалявате мащаба на екрана и да виждате по-добре създавания модел.
  • По-подходящо и удобно е да работите с контрастни цветове, за да виждате по-ясно дизайна, а работните мъниста да изберете, когато сте достигнали удовлетворение от завършената шарка.
  • На края изберете от менюто необходимата опция, за да се състави текстовата диаграма.

Ето една примерна шарка, която можете да създадете в Bead tool. Двете снимки показват проекта и легендите към него. Първата е с използваните цветове мъниста и количеството им, а втората с броя редове и съответните мъниста, които трябва да нанижете на тях. Всяко число представлява отделен цвят. В скоби след номера на реда са отбелязани „L“ и „R“ като показатели за посоката на низане, съответно за ляво и дясно.

      

Цвете Пейот е композиция, която можете да повтаряте, докато достигнете необходимата дължина на вашия модел. Съобразете номера на редовете между всеки мотив според вашите предпочитания.

Проектът е създаден за цилиндрични мъниста с размер 11. Ако съчетавате различни мъниста, ще трябва да промените мярката и да се съобразите с формата им. Използваните цветове са силно контрастни, което позволява по-ясния изглед на диаграмата. Заменете ги с цветове на мънистата по ваш избор.

Полезни съвети за използването на цветовете и кои мъниста попадат в определени гами можете да намерите в интерактивното цветно колело в сайта на Marabu.bg.

А ето нещо, с което можем да ви улесним изключително много. Ще ви посочим линкове, от които можете да свалите на компютъра си няколко pdf-файла според различните техники. Отворете го, запамете го на компютъра си и го разпечатайте. Това са специално разграфени листа, с които много лесно, без специални рисунъчни умения ще сте способни да измислите собствен уникален дизайн. Трябват ви само цветни моливи и свежи идеи за мотиви. А ето и самите файлове: Плетка ЗидарияПлетене със станчеПейотПейот с изпускане на 2 мънистаПлетка под прав ъгъл 1х1Плетка под прав ъгъл 3х3. Те са много практично средство за създаване на моделите, които желаете.

Сподели:
Тази статия е публикувана в Любопитно, Под лупа. Запазете постоянна връзка.

One Response to С мишка в ръка нарисувай си дъга – как да ползваме софтуер за плетене на мъниста

  1. Пепи says:

    Тази програма ми помогна много. Аз принципно съм много скарана с технологиите, но с малко помощ от сина ми, направих някой доста интересни плетки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*