Основни композиционни правила – хоризонтално, вертикално или квадрат

1.Хоризонтално, вертикално или квадрат

Когато за пръв път хванем в ръцете си фотоапарат забелязваме, че дизайнерите на камерата ни предлагат с предимство хоризонтален формат на снимката. Това никак не случайно. Като се огледаме, виждаме че екранът на телевизора и лаптопа са хоризонтални, билбордовете край пътя също са хоризонтални.

Това се дължи на простия факт, че човек разполага с две очи, разположени едно до друго в хоризонтален ред и много по-лесно възприема хоризонталният кадър. В своя творческия процес художниците са достигнали до извода, че съотношението между хоризонталния и вертикалния размер на картината е най-добре да бъде в съотношение 3 : 2 или 4 : 3. Това, разбира се е възприето и от фотографите.

Ил.1.1. Съотношението на страните на тази снимка е 2 : 3.

Ил.1.2. Съотношението на страните на тази снимка е 3 : 4.

Не трябва да възприемаме този факт като абсолютно задължителен формат за всички снимки. След появата на списанията и вестниците, по полиграфични съображения, се налага вертикалния формат на страниците. От своя страна това налага много често да се търсят и отпечатват вертикални кадри. Освен това, когато снимаме портрет – до гърдите, до кръста, в „американски план“(малко над коленете) или в цял ръст е за предпочитане да снимаме вертикален кадър.

Ил.1.3. Тази композиция налага използването на вертикален кадър.

Понякога фотографите и художниците използват и квадратния формат. Има сюжети и композиции, които определено стоят по-добре в квадратен формат. Понякога дизайнът на страницата налага да разположим няколко изображения едно до друго или едно под друго и тогава квадратът дава възможност да вкараме повече изображения на една страница.

Ил.1.4.В тази реклама за слънчогледово олио трите квадратни кадъра дават възможност за оригинален дизайн.

Друг, станал популярен формат се налага от панорамите – възможността да „зашием“ няколко снимки една за друга изисква съотношение от 3 : 1 или 4 : 1. Ако попаднете в някоя галерия за съвременно изкуство може да видите триъгълни или кръгли рамки, така че не бива да изключваме и тези формати, ако считаме, че това е подходящо за нашия дизайн.

Ил.1.5. В тази панорамна снимка съотношението между ширината и височината на кадъра е 3 :1.

За да усетите изкуството на фотографията,  можете да посетите личния сайт на доц. Динамир Предов http://dinamirpredov.org/

Сподели:
Тази статия е публикувана в Професионална фотография за любители. Запазете постоянна връзка.

One Response to Основни композиционни правила – хоризонтално, вертикално или квадрат

  1. Даниела says:

    Много полезен материал! :)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*