Почистете бижутата си с природни средства

След дългото и пъстро лято, изпълнено с емоции, идва ред да се погрижите за вашите бижута. Ежедневното и продължително носене ги захабява и замърсява. Прах, парфюм, вода, допир с кожата – всичко това се отразява върху състоянието им. Нека това да не е причина да захвърлите любимото си бижу. Ще ви дадем полезни съвети как да върнете бляскавия и атрактивен вид. Добрата новина е, че можете да го направите изключително лесно и следвайки напълно природосъобразни методи. Заместете вредните и скъпи химикали с естествени и познати средства. Тези и още любопитни хитринки се крият в настоящата ни статия.

  • Как да почистите месинг и мед

Лимон и сол – направете паста от сол и прясно изцеден лимон (бутилираният лимонов сок не върши работа). Потопете метала в нея за известно време. Медта ще светне значително, макар и да се наложи да повторите неколкократно действието за напълно удовлетворителен резултат. За крайно упорити зеленоцветени петна, потъркайте внимателно метала с четка за зъби, потопена в сместа. Изплакнете под обилно течаща топла до гореща вода. Задължително изсушете с мека кърпа или хартия. Месингът може да стане на петна, ако не бъде изсушен незабавно.

Кетчуп – покрийте метала с кетчуп и го оставете за известно време, в зависимост от степента на замърсяване. Измийте с топла до гореща вода. Изсушете бързо с мека кърпа или хартия.

  • Как да почистите чисто сребро

Бяла паста за зъби – намажете с пръсти малко паста по повърхността на бижуто ви. С топла вода разпенете пастата и трийте усърдно. Тъмните петна се премахват, забележете, че пяната придобива сив цвят. Вдлъбнатини в релефа на сребърното бижу и по-упорити петна, търкайте внимателно с мека четка за зъби. Измийте и изсушете.

Сода за хляб – смесете вода и сода бикарбонат, докато получите еднородна смес. С нея търкайте среброто, докато достигнете желаната чистота. По-тъмните или труднодостъпни участъци отново търкайте внимателно с мека четка за зъби. Измийте и изсушете с чиста кърпа или хартия.

Сода за хляб и кипяща вода – облицовайте устойчив на кипяща вода съд с алуминиево фолио. Поръсете върху него няколко супени лъжици сода. Поставете метала върху содата. Бавно излейте вряла вода в съда. Нека моделът остане в съда, докато водата се охлади. Измийте и изсушете по познатия начин. Запомнете, че този метод не е подходящ за бижута с полускъпоценни камъни.

  • Естествени полири за метални повърхности

Пчелен восък – пчелният восък се използва като материал за полиране от стотици години. След запечатване на метала, се придава завършек с мек и топъл блясък. Търкайте повърхността на бижуто с чиста мека памучна кърпа и малки късчета восък, покривайки го напълно. Полирайте, докато постигнете желания блясък.

Зехтин – овлажнете леко чиста памучна кърпа със зехтин. Търкайте метала, докато го покриете напълно и постигнете желания блясък.

  • Естествени методи за патиниране

Подготовка на метала – носете гумени ръкавици, докато работите с метала, тъй като допира с кожата може да навреди на процеса на патиниране. Използвайте силен препарат за чинии, за да измиете метала. Изплакнете с топла вода. Трябва да се работи върху напълно чиста повърхност. Изсушете с мека хартия или кърпа.

Почернено сребро – твърдо сварени яйца могат да придадат античен вид само за ден. Този метод е безопасен за завършени модели с камъни или перли. Вземете едно яйце и стъклен съд (най-добре висок буркан). Варете яйцето най-малко 7 минути. Докато е още горещо, го разделете на две. Няма нужда да го белите. Поставете яйцето на дъното на стъклен съд. Чрез нишка провисете бижуто или метала в съда, след което запечатайте плътно. Оставете за 24 часа. Ако не сте доволни от резултата, повторете процеса с ново яйце.

       

Създаване на светли акценти – изсветлени участъци върху верижка или текстурирана метална повърхност ще придадат завършеност на античния вид. Използвайте суха и мека памучна кърпа с малко сода, за да изтъркате и свалите патината от метала. Използвайте въображението си! Можете да изсветлите релефните места, а вдлъбнатините да останат по-тъмни от неизчистена патина. Получава се ефектно и оригинално бижу.

Патиниране на месинг и мед с горелка – поставете метала върху тухла или друга огнеупорна повърхност. Обработете го с горелка от едната страна. Металът започва да потъмнява. Оставете го върху незапалима подложка, за да изстине.

Зелена патина върху месинг или мед – при тези метали процеса на патиниране е на етапи. Първо потъмняват до кафяво, бронзово или черно, едва след което оцветяването преминава към зелени юанси. Патината е химичният резултат от въздействието на амоняка и киселините във въздуха. За да ускорите процеса, оставете метала в банята за няколко седмици, докато постигнете желания резултат.

Сподели:
Тази статия е публикувана в Любопитно. Запазете постоянна връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*