Всеки празничен сезон коледните базари превръщат главните площади на европейските градове в зимна приказка. Дървени къщички, украсени с блещукащи светлини и клонки, са подредени и привличат посетителите. Търговците предлагат ръчно изработени предмети, декорация, фигурки на Рождество Христово, греяно вино, а коледните песни изпълват въздуха.
Каква е историята на този културен феномен?
Първият базар е организиран във Виена през 1296 г., когато херцог Албрехт I разрешава 14-дневни панаири през месец декември.
Историците, обаче, не са единодушни за това кога и къде се е провел първияот официален коледен базар. За тази титла спорят много градове. Базарът в Дрезден, например, е един от първите и се провежда на Бъдни вечер през 1434 г.
Като цяло тази традиция има немски произход, но се разпространява и в немскоговорящите части на Италия, Швейцария и Франция, а през 17 и началото на 18 век става популярна в цяла Европа. Тези базари, подобно на днешните, са били места за закупуване на месо, печива и стоки..
През 19-и век коледните базари биват изместени в периферни зони на градовете и постепенно намаляват.
Нацисткият режим възражда традицията през 30-те години на миналия век, присвоявайки я като пропаганден символ на германското величие. Те гарантират, че коледните пазари остават верни на името си, и ги задължават да продават артикули, специално свързани с празника. Одобрените стоки включват украси за коледна елха, играчки, джинджифилови сладки и венци.
Организаторите използват гирлянди, стъклени топки и приказни светлини, за да създадат празнична атмосфера. В края на 30-те години на миналия век сергиите за храна, предлагащи братвурст, херинга и други немски лакомства, също се превръщат в основни белези на панаира. Днес Германия е домакин на около 3000 коледни базара годишно.
През последните десетилетия, коледните базари се радват на огромна популярност по целия свят.
Днес, двеста години по-късно, радостното чувство, тълпите от хора и ароматът на греяно вино във въздуха продължават да са реални.
Следва коледната картичка на един страстен творец, излял сърцето и прецизността си във всяка извивка на своите невероятни изделия от художествено стъкло. Познаваме я отдавна, но с радост и нетърпение я очакваме „На горния рафт” – Евгения Гунева и JG Art Glass!
„Нека денят ви бъде изпълнен с любов, смях и топлина, нека ценим това, което имаме. Благодаря ви, че сте с мен в това пътуване. Нека продължим да споделяме доброта и да раздаваме радост!”
Красиво изживяване, невероятна атмосфера, празник на духа – тази събота и неделя, 7 и 8 декември 2024 година, Централен дом на архитекта, София, ул. „Кракра“ 11!
♡ Празничната картичка с пожеланието на Евгения, можете да изтеглите от тук:
Коледна картичка от JG Art Glass!