В предните статии доц. Динамир Предов ви насочи как да регулирате светлината, подреждайки своята композиция и променяйки насочеността и силата й. Сега повече информация за блендата, чрез която можем да контролираме светлината, отразена от обекта, който снимаме.
Пр. 1а. Фокусът в тази снимка на изследващ околното пространство охлюв е само върху неговата глава. Загубата на рязкост по черупката се дължи на отворената бленда и близкото разстояние от което се снима.
Пр.2а. При композиции от този вид, предпочитаме да фокусираме върху най-близкия до нас обект.
Блендата, наричана още и диафрагма е устройство, което контролира количеството светлина, преминаваща през обектива на фотоапарата. То наподобява действието на кранчето на чешмата – колкото е по-отворено, толкова е по-голямо количество вода, което преминава и обратното. Тя представлява система от метални ламели, които се свиват и отварят, образувайки отвори с различни размери. Блендата е част от обектива на фотокамерата. Тя служи за контролиране на светлината, отразена от обекта който снимаме, в зависимост от силата на светлинния източник. Нейното действие можем да сравним със зеницата на окото – при силна слънчева светлина зеницата се свива, а при недостиг на светлина, например привечер, тя се разширява максимално. Подобно е приложението на блендата – при силна светлина я затваряме, а при слаба светлина я отваряме. В първите години на фотографията, когато са липсвали устройства за измерване на светлината, фотографите са водели със себе си котки. Когато зениците на котките са били свити – те затваряли блендата, а когато се разширявали – те отваряли блендата, като по този начин количеството светлина, попадащо върху фотолентата се увеличавало, за да получим качествено изображение.
Пр1. На този кадър блендата на този стар обектив е отворена до край и ще пропусне максимално количество светлина.
Пр.2. Тук блендата е отворена на F/11.
Пр.3. В този случай блендата е максимално затворена – F/45 и ще пропусне най-малко светлина.
Блендите се изразяват с F/номер – примерно F/2,8, което означава голям отвор на блендата или F/45, което означава малък отвор на блендата. Колкото цифрата след наклонената черта е по-голяма, толкова отворът на блендата е по-малък. В своята последователност блендите са подредени така, че всяка следваща да пропуска два пъти по-малко количество светлина от предходната.
Пр.4. Доброто осветление, широкоъгълният обектив и бленда на F/11 са причината за този атрактивен кадър от остров Тасос.
Върху ринговете на обективите (или на мониторите на фотоапаратите) се изписва само цифрата в следната последователност: 2,8 ; 4 ; 5,6 ; 8 ; 11 ; 16 ; 22 ; 27 и т.н. Най-малкото число, в случая 2,8 може да бъде и по-малко, в зависимост от светлосилата на обективите. Има скъпи професионални обективи, които имат светлосила 1, тоест „ виждат“ по-добре от нормалното човешко зрение.
Пр.5. За да отделим предното лале от останалите, използваме дългофокусен обектив и отворена бленда.