Предстои поредният конкурс на marabu.bg, и поради това се разровихме из мрежата и разпитахме приятели, познати и колеги от различни краища на света, за да съберем десетте златни правила за подготовка за участие в конкурс за ръчно изработени бижута и въобще – за всякакви конкурси в сферата на изкуствата и занаятите.
Въпреки, че в нашата родина засега единствено marabu.bg провежда конкурси за изработка на бижута, в съществуват хиляди конкурси, организирани от чуждестранни списания, сайтове, магазини и различни организации. Постарали сме се да направим списъка колкото се може по-универсален, за да можете да го използвате и за да се подготвите за покоряване на международни върхове!
1. Голямото четене – задължително прочетете внимателно правилата, ако трябва повече от веднъж. Джийн Пауър, редактор на английското списание Бийд споделя, че веднъж инвестирала над 100 лири в материали, и повече от седмица усилен труд само и само за да открие в последствие, че не се допускат участници озвън САЩ. Неприятно нали? Внимателното прочитане на правилата може да ви спаси от подобни, а и от други, също толкова неприятни беди.
2. С питане и накрай света се стига – ако нещо в правилата на конкурса ви смущава, не се срамувайте да поискате допълнителни разяснения. Повечето организации предоставят координати за въпроси във връзка с конкурса, не се притеснявайте да ги използвате.
3. Времето лети – не чакайте последния момент. Истина е, че вдъхновението не идва по поръчка, но е важно да разчетете времето си добре. Не забравяйте, че в срока за предаване може да се наложи да предвидите време за доставка на материали и заснемане на бижуто (изпращането му ако конкурса изисква да се представи самото изделие, а не снимки). Някои големи международни конкурси изискват такса за участие, и обработката на транзакцията може да отнеме няколко дни. Не чакайте последния момент, особено когато участвате в международни конкурси за да не ви изненада неприятно различната часова зона.
4. Темата и пак темата – конкурсите за изработка на бижута обикновено са тематични, или са свързани с използването на определени цветове, техники, материали… Каквито и да са условията на конкурса, постарайте се да ги изпълните точно, отделете няколко дни или седмица, за да помислите и да изработите бижу по темата или според изискванията на конкурса. Ако просто изпратите свое старо бижу, независимо колко красиво е то, много е вероятно журито до го отхвърли поради неспазване на изискванията на конкурса.
5. По дрехите посрещат… Ако конкурса се провежда на база снимки, постарайте се да направите добро впечатление. Най-важно е снимките да бъдат ясни и бижутата да се виждат добре на тях. Не се заблуждавайте, че за целта ви е необходима професионална техника. С подходяща светлина (дори не е необходимо да е изкуствена) и с малко повече старание, можете да направите чудесни (за целта си) снимки и с обикновена дигитална камерка. Ако снимането ви затруднява, винаги можете да потърсите помощ от приятел – конкурсите изискват изрично вие да направите бижуто, а не снимката към него. Важно е да избягвате претрупаните и разсейващо фонове, но няма нищо лошо в това да разчупите кличето на стандартния бял или черен фон с по-нестандартен фон или текстура.
6. …По ума изпращат – впечатлението, което ще направи снимката на бижуто ви е важно, но не по-малко важно е описанието, което ще приложите към него. Повечето конкурси обикновено изискват да споделите какво и как точно ви е вдъхновило за да изработите дадения модел, както и кратко описание на използваните техники и материали. Не пренебрегвайте силата на тези описания – те обясняват вашата гледна точка на хората от журито и публиката, които може да не я разберат от пръв поглед, но да я оценят след като им е разяснена. И това може да означава победа.
7. Дискретно, по-дискретно, най-дискретно – не качвайте снимка на бижуто си в интернет страницата или блога си на следващия ден, за да се похвалите, че участвате в конкурс. Много конкурси изискват снимката на бижуто да не бъде публикувана никъде – нито преди, нито след началото на конкурса и нарушаването на това правило може да ви доведе до дисквалифициране.
8. Взаимствайте, компилирайте, вдъхновявайте се, и творете активно, но не плагиатствайте директно. Схемите за изработка са невероятно удобство, но що се отнася до конкурсите са абсолютно табу. Освен ако, разбира се не успеете да ги преобразите до неузнаваемост. Бъдете ососбено внимателни при он-лайн конкурсите – не забравяйте, че Интернет е огромно море от информация, но много малко неща остават скрити. Възможно е дори след време да се появи коментар, който да ви разобличи и да омаловажи усилията ви.
9. И количество, и качество – ако не се чувствате уверени, а преливате от вдъхновение и идеи, изработете повече от допустимите дизайни за конкурса и се допитайте до близки и приятели – нека те да ви помогнат да хвърлите един по-критичен поглед над творбите си и да изберете най-доброто от най-доброто.
10. Погледнете от добрата страна – дайте полет на въображението си и дори да не спечелите, не се отчайвайте – винаги има и следващ път, а натрупания опит е безценен.
Разбира се, не съществува формула за стопроцентов успех. Не забравяйте, че независимо дали бижуто ви се оценява от жури или от гласуване на публика, хората имат различни вкусове и трудно биха могли да направят напълно обективен избор. Посоката в която трябва да работите е качествено изпълнение, оригинален, тематично издържан дизайн и разбира се, добро представяне. И не на последно място, не забравяйте, че това е вашето хоби и то трябва да ви носи удоволствие. Не позволявайте на състезателния дух да измести творческия ви ентусиазъм!
Желаем ви успех!
Благодаря! Много точно и полезно!
Руми, радвам се, че намираш материала за полезен! Щом е полезен за теб, като по опитен участник в конкурси, със сигурност ще бъде полезен за всички!
Pingback: Още пет причини да участваме в конкурс за ръчноизработени бижута – II | Marabu.bg блог