В летен слънчев ден изобилието на светлината залива всички обекти и налага използването на затворена бленда и кратка скорост на затвора. При лоши светлинни условия (облачно време) или нощем светлината е малко и налага снимането с бавни скорости и широко отворена бленда, за да осигурим необходимото количество светлина за получаването на качествена снимка. Бихме могли да дадем пример със загара, който получаваме през лятото на плажа. При силно слънце е достатъчен половин час под директните лъчи, за да се зачервим, докато при облачно време и цял ден да лежим на плажа, няма да имаме проблеми.
Пример 4: Тези летни рози са заснети при скорост 1/15 сек. и бленда 22. Вятърът е толкова силен , че размазването на изображението е очевидно.
Пример 5: Същите рози, но снимани при скорост 1/400 сек. и бленда 9. Тук вече сме постигнали желаната острота на изображението.
Трябва да знаем, че бавните скорости, особено когато снимаме от ръка, може да доведат до размазване на изображението, предизвикано от неволно мръдване или по-силен вятър. За непрофесионалните фотографи скорости, по-бавни от 1/60 сек., обикновено водят до неприятни размазвания в значителна част на снимките. Бих ви препоръчал винаги да използвате статив при нощни снимки, при снимане в помещение или пейзажни снимки.
Пример 6: Изображението на този автомобил , движещ се с около 60 километра в час, е размазано, защото е сниман със скорост 1/30 сек. и бленда 20. Може да се убедите, че тази скорост е недостатъчна да „замрази“ движението на колата.
Пример 7: Тази лека кола се движи приблизително със същата скорост, но е снимана при 1/1250 сек. и бленда 4. Тук сме успели да направим добра снимка на автомобила.
Очаквайте и третата част на статията с примери на заснети движещи се обекти и какво трябва да направите, за да получите добре фокусирани и качествени изображения.
Ако се възхищавате на фотографското изкуство, можете да посетите личния сайт на доц. Динамир Предов http://dinamirpredov.org/ и да разгледате още негови творби.