Под лупа – Верижки, синджири и нашите бижута

Верижките и синджирите отново дефилират по модните подиуми, във все по-смели размери, форми, цветове и съчетания. Освен последните актуални тенденции оаче, има още няколко подробности покрай тези аксесоари, които е полезно да знаем.

Верижките и синджирите са аксесоар с безброй приложения. Могат да бъдат използвани самостоятелно – за окачване на медальони и висулки, както и да бъдат „разглобени“ и използвани като компоненти за изработка на по-сложни бижута. Освен това, верижките и синджирите вече се предлагат в огромно разнообразие на форми, плетки и цветове и могат да бъдат използвани в много различни дизайни.

Освен популярните плетки като „Картие“ (редуващи се халкички с по-голям и по-малък диаметър), „Бисмарк“ (квадратни халкички) или кралската плетка (преплетени една в друга халкички) днес вече можете да намерите и синджири от елементи с различни форми – цветя, сърчица и много други.

Позлатен синджир с мотив сърце и посребрен синджир с мотив цвете

Има много различни материали и покрития, които се използват при изработката на верижки и синджири. Масивните златни и сребърни синджири, разбира се, имат висока цена и са по-подходящи за самостоятелно носене и могат да бъдат комбинирани с различни медальони и висулки. Освен това, на пазара се предлагат синджири от златни и сребърни сплави – само с определен процент съдържание на скъпоценния метал. Визуално разликата е малка, а разликата в цените е от порядъка на няколко пъти.

Масивна златна верижка (змийска плетка) и ръчно изработена гривна на дизайнерката Ким Мари – верижката, закопчалката и останалите декоративни елементи са изработени от метална сплав със съдържание на чисто злато

Синджирите могат да бъдат изработени и от различни метални сплави със сребърно или златно покритие. Най-често се използват алуминий или мед или техни сплави (при позлатяване понякога и сребро), а чрез химичен или електрохимичен процес се нанася златно/сребърно покритие.

Бижута от синджири и верижки на Marni и Juicy Couture – днес много извесни модни къщи използват за производството на бижутата си позлатени и посребрени метални елементи, което им позволява да се придържат към актуалната тенденция за многоредови и масивни колиета, без да оскъпят прекалено продукцията си.

Освен със злато или сребро с помощта на същия процес на синджирите може да се постави цветно покритие. Особено актуални са черния цвят и хематитовите отблясъци, но могат да се използват медни тонове и почти всички цветове на дъгата.

Колие Lanvin от масивна врига с черно покритие и колие Gertz от пъстроцветни верижки


При ръчната изработка на бижута от мъниста е много по-рентабилно да използваме посребрени и позлатени метални елементи, освен това българското законодателство изисква изрична регистрация на занаятите, използващи благородни метали.

Можете смело да смесвате различни цветове, размери, плетки и покрития, като при този ръчно изработен пръстен от Sid Vintage и обиците с рози от Juicy Couture

Освен това, дизайните ни често налагат използването и на някои по-нестартни цветове, не само при верижките. Висококачествените покрития са трайни и синджирите по нищо не се отличават от изцяло благородните си събратя, но все основния материал е много по-важен от самото покритие. Това може би ви изненадва, освен ако не влизате в 10-те процента от хората по света, които страдат от алергия към никел. Тази алергия е придобита, т.е. развива се при продължително взаимодействие на метала с кожата и се изразява в остър контактен дерматит – сърбеж, зачерваване , мехури и люспи по кожата. През 2000 година влиза в сила директива на Европейския съюз, която регулира съдържанието на никел в металните бижутерийни елементи и изделия, предназначени за контакт с кожата и по-точно количествата никел, които се отделят (дори през покритието) и съответно взаимодействат с кожата. Използването на аксесоари с по-голямо съдържане е опасно и незаконно. Повечето европейски производители и търговци са наясно с тази директива и с рисковете за човешкото здраве, но в САЩ и други части на света няма законови разпоредби, които да ограничават допустимото съдържание на никел. Избягвайте покупка на несертифицирани за продажба в ЕС аксесоари от чужбина или изисквайте от доставчиците си сертификат, ако не са ви представили такъв до момента. Така ще можете спокойно да уверите клиентите си, че бужитата ви, освен уникални и ефектни, са напълно безопасни за тяхното здраве.

Сподели:
Тази статия е публикувана в Под лупа. Запазете постоянна връзка.

One Response to Под лупа – Верижки, синджири и нашите бижута

  1. Pingback: Под лупа – обици и кукички за обици | Marabu.bg блог

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*