Работа със светлината – част I

Усвояването на работата със светлината е едно от големите предизвикателства във фотографията. Много често неподходящата светлина прави вашата снимка посредствена и непривлекателна. Има някои прости правила, които могат да направят вашите снимки много по-ефектни и професионални.

Трябва да запомните, че ъгълът под който пада светлината спрямо дадена огледална повърхност е равен на ъгъла, под който светлината се отразява. Ако сме застанали перпендикулярно над една стъклена маса и светлината идва от дясно под ъгъл 75 градуса, то в обектива няма да попадне никаква светлина. Но ако тази маса е покрита с ленена покривка, то част от светлината ще се отрази в посока към обектива и ние ще може да заснемем фактурата на тази ленена покривка.

         За да имате подходящо и достатъчно осветление е добре да следвате някои от следващите съвети.

  • Излезте на вън (може и на терасата). В сиво и облачно време ще имате много повече подходяща светлина отколкото предполагате. Облачното  време е идеално за снимки, защото облаците играят ролята на перфектни разсейватели на светлината.
  • Разположете вашите обекти близо до голям прозорец в такъв момент от деня, че светлината да идва само от небето (да не влиза директна слънчева светлина). Големият прозорец е идеален източник на подходяща разсеяна светлина за вашите снимки. Ако разполагате с не много голяма маса, то вие ще можете да приближавате и отдалечавате от прозореца, в търсене на подходящия ъгъл под който се осветява най-добре вашият обект.

Ил.5.Близо до прозорците може да организираме своето импровизирано студио.

  • Ако не разполагате с голям прозорец, бихте могли да използвате едно  парче тензух с примерни размери 1,60 х 1,60 увиснало на въжето за пране на терасата, или да си изработите светлинна палатка от един кашон и няколко листа паус. (Това е подробно описано в една от предишните статии).
  • Използвайте различни видове отражатели, за да насочите подходяща светлина към предметите, които снимате. Рефлекторите може да са един лист бял стиропор с размери 50 х 100 см, бял картон или намачкано алуминиево домакинско фолио залепено на лист велпапе от стар кашон.

Ил.6а. Този отражател, направен във формата на кориците на книга, е изработен от две парчета велпапе от кашон и домакинско алуминиево фолио.

  • Ако имате градинка, бихте могли да си направите тента от бял чаршаф или бяло хасе, опънати над градинската ви маса. По този начин и при силно слънце ще имате подходяща за снимки мека светлина.
  • Ако се налага да използвате изкуствена светлина, то инвестирайте в закупуването на 2-3 настолни лампи, които се захващат с щипка. За предпочитане е да са еднакви и крушката да е бяла. В този случай ще ви е необходима светлинна палатка или подходящи разсейватели (листове паус или бяла полупрозрачна пластмаса).

Ил.6в. Една най-обикновена нощна лампа и отражател ни дават възможност да направим професионална снимка на този кактус.

                  Ил.6с. Кактусът в крайния вариант на снимката.

Очаквайте още съвети от доц. Динамир Предов по темата за работа със светлината с описателни илюстративни примери.

Ако се възхищавате на фотографското изкуство,  можете да посетите личния му сайт http://dinamirpredov.org/

Сподели:
Тази статия е публикувана в Професионална фотография за любители. Запазете постоянна връзка.

2 Responses to Работа със светлината – част I

  1. и този път, както винаги – много полезни хитринки! Вече ги използвам, мисля, че си пролича в последните снимки! Лесно и достъпно!Благодаря!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*