Вълшебни камъчета
В две последователни теми от поредицата, се постарахме да ви запознаем със скъпоценните и полускъпоценните камъни от мистична и от историческа гледна точка. Опитахме се да ви вдъхновим да изработите свое собствено магично бижу, което да ви носи спокойствие и положителна енергия навсякъде. Но ако кристалотерапевтичните практики на холистичната медицина са събудили любопитството ви, но все още сте скептично настроени, най-вероятно се интересувате и от научната страна на нещата.
А дали е така…
За съжаление обаче традиционната наука все още не е издала присъдата си над лечението с кристали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. Някои любопитни факти обаче не позволяват отхвърлянето на тази философия, дори напротив – загатват, че под лъскавата повърхност може би наистина се крие нещо магическо.
Повечето минерали и скъпоценни камъни например са с кристална структура (изключение правят опала, обсидиана и кехлибара, който всъщност е вкаменена смола). Характерна за кристалната структура е специфичната подредба на атомите и молекулите в пространството – т. нар. кристална решетка. Самият Алберт Айнщайн извършва поредица сложни квантовомеханични изчисления върху честотите на трептене на атомите в кристалната решетка на веществата. Това трептене всъщност играе важна роля за топло- и електропроводимостта на твърдите тела – т.е. за преноса на енергия. Много от кристалотерапевтите вярват, че точно в тези специфични свойства на кристалите и скъпоценните камъни се крие тайната на магичните им качества. Скептиците обаче са по-склонни да отдадат положителните резултати от кристалотерапията по-скоро на плацебо ефекта (феномен, при който състоянието на даден пациент се подобрява не заради лечението, което може да бъде напълно симулирано, а заради вярата на пациента в ефикасността на лечението).
Близки и далечни, познати и непознати…
Ако сте склонни да вярвате повече на инстинкта си, отколкото на учените, или просто харесвате украшения със скъпоценни и полускъпоценни камъни, предлагаме на вашето внимание една схема, която би ви била от полза в избора на точните камъчета за вашето бижу. Гемологията е науката, която се занимава със скъпоценните и полускъпоценни камъни. Тя не се интересува толкова от техните чудодейни способности, колкото от физичните и химичните им свойства. От гледна точка на гемологията, камъните с еднакъв или сходен химичен състав се разделят в групи, наречени семейства. Вече знаете, че смарагдът и аквамаринът са братовчеди – те са разновидности на безцветния минерал берил, а различните им цветове се получават благодарение на различните примеси в минерала – съответно хром и желязо. Рубинът и сапфирът също принадлежат към едно семейство – и двата произлизат от минерала корунд, но с различни примеси – хром, който дава яркия червен цвят на рубина и желязо и титан, които оцветяват сапфирите в лазурно синьо. Преди да пристъпите към изработката на свое собствено бижу, предлагаме ви да се запознаете с родословното дърво на скъпоценните и полускъпоценните камъни и техните семейства.
След като ви представихме тази пъстроцветна фамилия, следващата седмица ще ви запознаем с някои по-изтъкнати братя, сестри и братовчеди и техните зодиакални съответсвия.
Присъединете се отново към нас следващият вторник за да научите повече за своя бляскав хороскоп!
До нови срещи,