Едва ли някой ще може да отрече възхищението си от красотата на полускъпоценните камъни. Те привличат със своето богатство на цветове и шарки. Обработвани във вид на кабушони, могат да се вплитат, вграждат или инкорпорират в бижута чрез най-различни техники. Като традиционен елемент от накитите на царете, те и до днес са истинско предизвикателство за дизайнери и любители бижутери. Погледнете отблизо тяхната любопитна и дълбока история…
История
Никой не знае колко далеч във времето преди нас, хората са започнали да се впечатляват от блясъка и красотата на полускъпоценните камъни. В древността, те са били използвани главно за изработка на оръжия, пособия и сечива. Най-ранната форма на шлифовъчното изкуство, отпреди милиони години, се изразява в процеси като триене на камъни един в друг и пробиване. Когато хората откриват, че едни камъни са по-твърди от други, започват да използват твърдите за гравиране върху по-меките.
Хората постепенно забелязват разликата между грубите и примитивни издялани предмети и гладко полираните речни камъчета. Така се заемат с търсенето на начини за изглаждането на повърхността им. Започват използването на паста от пясък и вода за шлифоването на камъните.
Най-ранната форма на бижута датира от 4000 г. пр. Хр. Тези ранни украшения са представлявали издълбани парченца от скъпоценни камъни, които са уникални сами по себе си.
Думата кабушон произлиза от френската „caboche”. Това е полускъпоценен камък, изрязан в гладка заоблена изпъкнала повърхност и гладко, равно гръбче. Може да е кръгъл, квадратен, овален, неправилен с фасетирана или силно полирана лицева част. Производството им започва още от античността и продължава и до днес. Още около 500 г. пр. Хр. занаятчиите във Вавилон и Асирия изрязват кръгове, които полирали със сапфиран пясък.
През 1290 г. в Париж се формира Гилдия на занаятчии, работещи с полускъпоценни камъни. Тя позволява на млади момчета да чиракуват. След шест години в служба на майстора, придобивали необходимите умения за обработка на първите си камъни. През ранните години на 14 век кабушоните достигат своя връх в приложението си – в Германия, Русия и Австрия се използват като главен елемент в накитите и украсата на царските корони.
Скоро след това се въвежда фасетирането на повърхността им. Тази технология процъфтява във Франция до избухването на Френската революция, когато много занятчии избягват в Амстердам и в Антверпен. Там те продължават дейността си. По-късно град Оберщайн в Германия става център на полускъпоценните камъни, изрязвани и полирани във вид на кабушони.
Шлифоването като хоби
До миналия век това е процес, считан за висше изкуство и известен на много малко хора. През 1930 г. в Америка, започва разпространението му като хоби. Интересът намалява със започването на Втората световна война. След края й, издаването на списание, насочено към дизайнери и занятчии завръща любопитството към камъните.
Приложение в бижутерията
Американски занятчии започват да експериментират с размерите и формите на кабушоните, използвайки нови и вълнуващи материали – специфични разновидности на яспис и мексикански ахат. Непознатите фосили на динозавърски кости вдъхновяват дизайнерите към геометрични форми. С новите технологии се създават далеч по-изкусни, бляскави и красиви модели.
Ето няколко от най-популярните варианти за добавяне на кабушони в бижута:
Плетене на кабушони
Изплитането около формата е чудесна възможност. Кабушоните могат да се залепят върху синтетична или кожена основа. Около тях, бродирайки с дребни мъниста Тохо се оформя плътна и красива плетка, а шиейки със сутажни шнурове се получава сложна многослойна скулптура.
Кабушоните могат също да се „облекат“ изцяло с мъниста, използвайки тубуларните варианти на плетките пейот и под прав ъгъл. Брошката с тюркоаз и колието с розов кварц са част от бижутерийната кутия на Ателие Марабу, модели в нашите обучения по Приложна бижутерия.
Вграждане в рамка с Decore Clay
Друг изумителен материал е Decore Clay. Тази уникална органична глина, съхнеща изцяло на въздух, може да се моделира, да се оформя в калъп, да се щампова, както обикновената. Дава възможност в домашни условия да се превърнем в истински бижутери и да си направим рамка, обков, основа или украса около кабушони с различна форма.
Моделиране в обков от медна гъвкава тел
Изключително красиви бижута се получават и с помощта на техниките за моделиране, огъване и усукване на тел. Дизайнерските възможности в оформянето на фигури и мотиви около кабушона са безкрайни и не изискват специални инструменти и материали. Тук на помощ идва и медна гъвкава тел.
И накрая ще се опитаме да събудим вдъхновението ви и ще си позволим да стимулираме въображението ви с атрактивните кабушони, които можете да намерите в колекцията на Marabu.bg. Насладете се на многообразието от цветове, форми и размери и смело експериментирайте!
Ако не знаете от къде да започнете, ние ще ви помогнем Съвсем скоро – на 20 май , предстои обучението – Кабушон в обков от гъвкава тел. Подходящо е, както за начинаещи, така и за напреднали.
Харесва ли ви идеята? Споделете ни в коментар!
Nadqvam se, che v skoro vreme otnovo shte napravite urok Pleteni kabushoni. Kolietata se poluchavat mnogo interesni mi se iska i az da se naucha
Здравейте, тъй като техниката изисква малко повече време и познания, засега не сме организирали отделен мини-курс. Тя е включена единствено в курса ни по Приложна бижутерия. Ако има интерес към техниката, може и да измислим урок по темата.
Много интересна публикация, благодаря
Ние благодарим за оценката