Изречем ли корал пред нас изникват картини от тропиците – палми, синьо море и цветни рибки. Но коралите са много повече от това. Използвани в продължение на хиляди години за направата на бижута, коралите са известни със своите отчетливи топли цветове и гладка, сатенена повърхност. Вградени в дизайна, те са зашеметяващи точно толкова, колкото всеки останал скъпоценен камък.
-
Какво представлява коралът?
Коралите са част от малка група скъпоценни камъни, известни като органични. Те се създават от жива материя, а не от минерали. Някои други примери от тази група са перлите, които се образуват в сърцевината на мидите и кехлибар от вкаменена смола. Коралът расте в океана и се състои от милиони миниатюрни морски създания, известни като коралови полипи. Коралите са много и различни видове и не всички се използват в изработката на бижута.
Скъпоценният вид, който се използва в бижутерията, е оранжево, подобно на рог, разклоняващо се вещество, което расте в тропическите и субтропичните океани и е известно като Corralium rubrum. В бижутерията този материал се използва от древни времена и изобщо е един от най-старите, от които са създавани накити и орнаменти. Подобно на аквамарин и тюркоаз, коралът е един от малкото скъпоценни камъни, който дава името си на красив розово-оранжев цвят. В действителност обаче коралите се срещат в редица цветове, включително бял, розов, червен, оранжев, както и редки златни, сини и черни разновидности. Най-често срещаният коралов цвят е бял, въпреки че сортът, използван в бижутата, обикновено е розов до червен. Той е известен като скъпоценен или червен корал и е най-търсеният.
-
Коралов блясък и яснота.
Коралът, използван в бижутата, обикновено е от прозрачен до непрозрачен. В естественото си състояние, той не е блестящ, но когато се полира, става гладък и лъскав. Качеството на блясъка зависи от това колко добре е бил обработен и конкретните предпочитания на бижутера. Най-често този материал се полира и изрязва в кабошон. Рядко ще срещнете фасетиран корал, защото той е мек и не издържа добре на рязане. Коралите също могат да бъдат издълбани в сложен дизайн и оформени релефно като камеи. Също така, обикновено те не се третират химически, но понякога могат да бъдат обагрени допълнително, за да се получи по-жив цвят.
-
Коралът в света на бижутата.
Скъпоценните корали не са скъпи и могат да бъдат намерени в ценови диапазони, които да отговарят на всички бюджети. Но това не трябва да ни кара да смятаме, че те се използват само в евтини ежедневни бижута. Отчетливият им цвят привлича погледа и с чифт висящи коралови обици, пръстен или късо колие няма да останете незабелязани на официален прием. За по-небрежна визия, сложете гривна от коралови мъниста или обикновена коралова висулка на верижка.
По отношение на метала, откриваме, че скъпоценните корали се съчетават най-добре с розово или жълто злато. Техните топли цветове го допълват и създават мек преход от метала към камъка. Съчетаването му със сребро придава по-модерен и шикозен вид, но комбинацията може да бъде сурова и коралите често се открояват рязко на фона на среброто.
-
Как да почистваме и да се грижим за коралите?
Коралът, както всички органични скъпоценни камъни, е мек, само 3-4 по скалата на Моос. Това означава, че камъкът лесно може да бъде надраскан, повреден и дори счупен, затова бъдете внимателни.
Ето няколко съвета:
- Когато кораловите бижута са замърсени, използвайте мек течен сапун и мека кърпа или четка за зъби, за да ги почистите;
- Избягвайте да използвате груби препарати или абразивни четки, тъй като те ще надраскат повърхността и ще причинят щети.
- След измиване изсушете старателно, за да избегнете петна от вода.
- Не използвайте ултразвукови почистващи препарати за вашите коралови бижута. Интензивните вибрации могат да доведат до счупване.
- Коралите са склонни да избледняват с времето, особено когато са изложени на топлина или директни източници на светлина. Кораловите бижута трябва да се пазят от тях, за да защитят цвета си. Въпреки това, леко избледняване и загуба на цвят са неизбежни.
- Когато съхранявате скъпоценни коралови бижута, уверете се, че са сухи и се съхраняват в отделна торбичка или кутия за бижута, тапицирана с плат. Това ще ги предпази от надраскване от по-твърди предмети като други скъпоценни камъни и метали.
- Избягвайте да излагате своите коралови бижута на химикали. Това включва препарати, козметика, парфюми и лак за коса. Когато се обличате, винаги добавяйте кораловите си бижута, след като сте нанесли грима и парфюма си.
- Ако работите в градината, планирате туризъм или плуване, свалете кораловите бижута, за да ги предпазите от удар.
Може би тези предпазни мерки ви се струват доста и ограничаващи, но имайте предвид, че те се препоръчват за всички бижута от меки скъпоценни камъни като перли и опали, а не само за корали.
-
Коралова символика и значение.
Подобно на всички скъпоценни камъни, използвани в продължение на хиляди години, коралите са придобили мистични значения. Много култури имат различни вярвания, приписвани на коралите, но общата тема е защита, лечение, релаксация и трансформация.
От древни времена се смята, че коралите са камък, който защитава и се носят като амулет, за да предпазят от негативизъм, зли духове и намерения. Дори и днес мнозина все още вярват в защитните свойства на коралите и носят коралови бижута, поради тази причина.
Смята се, че коралът е камък на трансформацията, носи покой и възстановява. На тези, които са в капан, обсебени от негативни мисли и миналото, коралът ще помогне да се освободят от тях и да продължат напред. Той осигурява усещане за спокойствие и напомня за морето, от което идва.
На корала се приписват и лечебни свойства, особено за жени и деца. Смята се, че помага за облекчаване на проблеми, свързани с кръвоносната, нервната система и костите.
И все пак, носенето на бижута не може да ни гарантира нито едно от твърденията, свързани с метафизичните и алтернативни лечебни сили на този или друг скъпоценен камък, и тази информация по никакъв начин не трябва да се използва като заместител на медицинските съвети.
Любопитна ли ви бе информацията? С радост ще очакваме коментарите ви.