Бижутата – освен да ги носим, обичаме и да знаем много за тях! Настоящата ни статия е любопитна закачка с обожаваните от всички момичета накити. В няколко точки откроихме интересни факти за тях. Дори и да не успеете да запомните всичките, със сигурност ще поемете свежа порция забавление.
-
История
1. Египет и Месопотамия са първите древни цивилизации, които започнали организирано производство на бижута. Техните постижения и напредък в областта на металургията и събирането на камъни са изиграли сериозна роля в развитието на бижутерията. В началото мъжете носели бижута, показващи техния социален статус, използвали ги като амулети, които ги защитавали в битка. Египтяните вярвали, че някои възпаления могат да бъдат лекувани с мед. Ето защо на много рисунки и папируси са изобразени сцени със здрави хора, носещи масивни гривни, изработени от лечебния метал. По-специфични талисмани и бижута съпътствали починалите в задгробния живот.
2. Най-старите намерени фрагменти от перлени бижута са открити в саркофаг на персийска принцеса, починала през 520 г. пр. Хр. Много високо ценен е бил розовият оттенък в белия цвят.
3. Има легенда, че Клеопатра разтваря скъпа перла в супа, след което я изпива, за да спечели облог с Марк Антоний и да докаже любовта си към него.
4. Агнес Сорел, възлюбената на френския крал Шарл VII, е първата жена, носила диаманти като бижу.
-
Произход на думичките
5. Английската дума за мънисто е bead. Тя има англо-саксонски произход, свързан с употребата им в броениците тип Rosary – bidden, означаваща „моля се“ и bede – „молитва“.
6. В английския език, думата за огърлица necklace има латински корен laqueus, означаващ „примка“ или „ласо“, думата за гривна е bracelet – идва от brachiale, значеща „принадлежа, свързан към ръката“.
-
Малко за камъните
7. Най-важното качество на изумруда, рубина и сапфира е чистотата на цвета. В символичния език на бижутерите, сапфир, инкрустиран в сватбен пръстен означава брачно щастие. Индусите вярвали, че истинският рубин може да свари вода. Изумрудът бил благотворен за очите, затова бижутери и занаятчии се взирали в тях, когато очите им се изморявали от дълга работа.
8. Перидот е единственият камък, откриван в строежа на метеорит. Смарагд и аквамарин са различни цветове на един и същ камък – берил. Опалът, както диаманта, има свойството да разреже стъкло.
9. Произходът на рождените камъни е датиран от времето на Мойсей. Вярва се, че предната част на бронята на първосвещеника Аарон е изработена от дванайсет цветни камъка, представящи дванайсетте племена на Израел. Постепенно хората интерпретирали традицията и започнали да носят съответните камъни през отделните месеци на годината. По-късно, приели за свой личен талисман камъка на месеца, в който са родени и го носели през цялата година.
-
Традиции в ръчноизработените бижута
10. Едни от най-забележителните периоди в бижутерията са Викториански, Романтизъм, Ар Деко, Ар Нуво и Модернизъм.
11. Чарлз Луис Тифани за първи път въвежда каталозите за търговия на дребно. В самото начало, неговият магазин е предназначен за продажбата на канцеларски принадлежности и маскарадни костюми. Всяка една стока имала определена цена, което било иновация за времето си и предизвикало голям интерес. По-късно синият цвят става фирмен за „Тифани & Ко”. Превърнат в традиция, идеята на Тифани била той да е символ на американския стил и изисканост.
12. Чарлз Луис Тифани измисля съвременния годежен пръстен с диамант, поставен в обков. Още през 1896 година годежните пръстени на Tiffany&Co се продавали на цена от 40 долара.
13. За първи път, през 1896 година, Картие въвеждат високо ценената днес платина като материал за изработка на бижута. През 1915 година Жак Картие купува магазина си на 5то Авеню, изтъргувайки земята за две перлени огърлици.
14. „Сърцето на Океана” от филма Титаник не е само романтична измислица. Вярва се, че в злополучната нощ много рядък сапфир е бил на борда на кораба и е потънал заедно с него.
15. Думата карат идва от carob. Това е семе на растението рожков от семейство Бобови. Малките бобчета се отличават с абсолютно еднаквия си размер. Заради това, в миналото се използвали като мярка за тежест.
-
Звездни моменти
16. Катрин Мидълтън, дукесата на Кеймбридж, носи на сватбата си с принц Уилям наследствено бижу тиара Halo Scroll, изработена от Картие през 1936 година.
17. Ричард Бъртън предлага брак на Елизабет Тейлър с 69,42-каратов крушовиден диамант. Първите синтетични диаманти се появяват през 1950 година.
18. Най-скъпото бижу, изработвано за филм, е 134-каратова диамантена огърлица, носена от Никол Кидман в Мулен Руж. Направена от Стефано Кантури с 1 308 диаманта, тя струва 1 милион долара.
-
Малко за перлите
19. Най-голямата перла, откривана досега в света, е перлата на Лао Дзъ, тежка 6,4 килограма и с диаметър от 24 сантиметра. Извадена е през 1934 година от водите покрай остров Палаван, Филипините. Тя няма бижутерийна стойност, но заради високите си биологични и гемологични качества е оценена на 40 милиона долара. По-позната е като Перлата на Аллах. Американецът Уилбърн Коб чува за нея през 1934 година и пожелава да я закупи. Местното население считало перлата за свещена, отчасти, заради приликата й с глава, омотана в тюрбан и асоциирана с пророка Мохамед. Първоначално Коб получил отказ от местния вожд, по-късно обаче спасява неговия син, покосен от малария. Така спечелва доверието му и в знак на благодарност получава перлата.
20. Добре известен факт е, че естествената перла се образува, когато песъчинка или друга дребна частица попадне в тялото на мида. Дразнейки я, мидата като защитна реакция започва да отделя седеф, с който я обвива. Преди 20-ти век перли са се добивали само от дълбините на топлите морета, а ловците им рискували живота си в тяхното откриване.
Днес, повечето перли са култивирани или изкуствени. Процесът на култивиране се извършва чрез механично поставяне на малки черупки в живи миди, след което те отново се връщат във водата, за да протече естествената реакция на покриване със седеф. Образуването на перлата трае около три години. Ядрото на фалшивите (изкуствени) перли е направено от пластмаса, седеф или стъкло и е покрито с многослойна обвивка от емулсия, която дава крайния блясък, наподобяващ истински перли.
21. Интересна е историята на охридската перла (охридски бисер). Нейното производство започва през 1924, а тайната на технологията се предава само от баща на син. Силно ценени са, заради това, че се изработват изцяло от естествени материали (седеф), а нежният им блясък ги доближава до истинските перли. Ядрото им е изработено от седефени зърна, получени чрез разрязване на морските миди. Върху седефа се нанасят няколко слоя емулсия, добивана от люспите на рибата плашица. Само две семейства произвеждат охридски бисер.
Кой от фактите ви впечатли най-много? Споделете с нас А, ако искате да продължите да любопитствате, вижте и публикацията ни 17 любопитни факта за годежния пръстен!
Интересно!